Aistros šokiui anatomija arba 9,5 fakto apie mėgėjiškus pramoginius šokius

happy dancersJei šokis būtų vyras, už jo ištekėčiau, o jei moteris – ji taptų mano geriausia drauge. Po 6 metų praleistų šokio pasaulyje tai sakau dėl vienos svarbios priežasties: “yra trumpiausių kelių į laimę ir šokis yra vienas iš jų” (Vicki Baum).

Lankyti šokių pamokas norėjau nuo paauglystės, tačiau tikrai nemaniau, kad kada nors taip ir bus. Juk tam reikia partnerio, o šie gyvūnai juk ne taip jau lengvai sumedžiojami… Apie šią svajonę prisiminiau tik pirmais bakalauro studijų metais (gal 2003), kai atsitiktinai susipažinau su mergina lankančia pramoginius šokius. Tada ji papasakojo, jog šokti mokosi vienoje studijoje, kuri dar neturi pavadinimo, bet greičiausiai vadinsis “Aistra šokiui”. Pagalvojau, kad tai yra tikrai keistas ir juokingas pavadinimas.

Ši naujoji pažįstama kvietė ateiti ir susipažinti su klubu, tačiau tą kartą nieko nedariau. Kai 2007 m. išvykau pagal Erazmus programą, užsirašiau į salsos pamokas, nors tada net nežinojau kaip ta salsa atrodo. Partnerio šiam šokiui nereikėjo, nes pamokų metu visi keisdavosi. Tuos tris mėnesius salsą šokau 3 kartus per savaitę po porą valandų + šokiai pokiai ne treniruočių salėje. Pagavau kablį…

Grįžusi į Lietuvą tvirtai nusprendžiau, kad toliau šoksiu salsą, tačiau vėl užstrigau ties partnerio bei mokyklos paieškomis (kaip žinia, didžiausia salsos mokykla Kaune susikūrė 2009 m.). Tada prisiminiau kažkada minėtą pramoginių šokių klubą. Na, pagalvojau, nors pavadinimas ir keistas, bet tai yra vienintelis klubas, apie kurį esu girdėjusi dancing couplebent kokį atsiliepimą. Partnerio neturėjau, bet ėjau su mintimi, kad gal atsiras.

Buvo 2008 m. kovas, kaip tik startavo naujos grupės, tad nuėjau, pamačiau ir pasilikau gana ilgam…

Yra sakoma, kad kai mokinys pasiruošęs, mokytojas visada atsiras. Panašiai ir čia – kai sutelki mintis ne į baimę nerasti partnerio, o į norą šokti – atsiranda visos priemonės šiam tikslui pasiekti. Nuo tos kovo dienos praėjo 6 metai, o aš vis dar šoku 🙂

Per tuos metus mano požiūris į šokius ir pati šokio samprata keitėsi, išliko tik vienas ir tas pats noras – šokti! Yra nemaža tikimybė, kad ir tu toks/tokia esi, tad kviečiu atlikti nedidelį testuką:

 • ar esi tas, kuriam nuolat galvoje skamba muzika?
 • ar gali ištisas valandas klausytis tų pačių mėgstamų dainų?
 • ar taupydamas savo brangų laiką nori suderinti sportą ir meną?
 • ar norėtum išdrįsti pakviesti merginą valsui?/ ar norėtum būti pakviesta valsui?
 • ar nuo vaikystės galvojai apie šokius, bet niekada neradai tam tinkamos progos?
 • ar jauti beprotišką norą judėti išgirdęs šią dainą (žr. apačioje) tik nežinai kaip? (Juk ne visi iš prigimties esame plastiški ir savimi pasitikintys šokėjai) Spausk play, DABAR ir palik dainą groti 🙂

 • ar tave žavi skirtingai ritmai ir muzika tau yra kaip homeopatiniai lašiukai sielai?
 • ar esi asmenybė, kuriai patinka mokytis ir tobulėti?
 • ar esi tas, kuris/kuri savo emocijas reiški per kūną? (arba nori išmokti tai daryti)

Jei sudėjai varneles bent prie pusės iš šių punktų, skaityk toliau 🙂 Supažindinsiu tave su tuo pasauliu, kurio nematyti popieriniame šokių kursų skelbime.

Štai svarbiausi 9,5 fakto apie mėgėjiškus pramoginius šokius, arba kodėl negrįžau į salsą:

1. Išmokstama daugiau nei 10 skirtingų šokių

Pramoginiai šokiai yra skirstomi į tris stambius pogrupius:

 • standartinius (lėtasis valsas, vienos valsas, tango, kvikstepas, lėtasis fokstrotas)
 • Lotynų Amerikos (čia – čia – čia, rumba, samba, džaivas, pasodoblis) ir į taip vadinamus
 • buitinius šokius (salsa, bachata, svingas, ritminis fokstrotas, rokenrolas ir argentinietiškas tango).

Kiekvienas iš šių šokių išspinduliuoja skirtingą nuotaiką ir energiją, kurią šokėjas turi “pasigauti” ir išreikšti per savo kūną, veido išraiškas ir emocijas. Šokdamas apie 10 skirtingų šokių vienoje treniruotėje mokaisi įsijausti, tapti skambančios melodijos dalimi ir keisti savo būseną apie 10 kartų per valandą. Emocinio intelekto mokykla?

2. Šiuolaikinė muzika susilieja su pramoginių šokių ritmais

Paklausk savęs, ką žinai apie pramoginių šokių muziką? Su kuo ji tau asocijuojasi? Ar su profesionalių šokėjų pasirodymais ar su tavo senelių akordeonu grojamu valsiuku, o gal su styginių kvartetu? Tiesa ta, kad pramoginių šokių muzika vystosi ir keičiasi taip pat greitai, kaip ir ją grojančios technologijos. Ir kuo toliau, tuo dažniau treniruočių, varžybų, vakarėlių ir pasirodymų metu yra parenkamos dainos, kurios buvo sukurtos ne pramoginiams šokiams, tačiau kurių ritmai tobulai tam tinka.

Ar žinojai, kad čia yra vienos valsas:

o čia – ritminis fokstrotas:

Plius – pagal pramoginių šokių ritmus perkurtos dainos kartais skamba išties puikiai (svingas ir džaivas):

3. Pramoginiai šokiai suteikia galimybę patirti partnerystę

Pramoginiai šokiai yra poriniai šokiai, todėl sienų ramstyti paprastai nereikia. Eidamas į treniruotę žinai, kad bus tas/ta, kuris mokysis kartu su tavimi, iš tavęs, o tu tobulėsi per jį/ją.

Šokių partnerystė apskritai yra nuostabi patirtis. Įsivaizduok, kad 2 arba 3 kartus per savaitę mokaisi ne tik savo individualius šokių žingsnelius, bet ir bendrauti poroje:Notes

 • vesti partnerę/leistis vedamai partnerio. Jei manai, kad tai paprasta, nemanyk, o pabandyk 🙂
 • derinti charakterius: turi mokėti išlaikyti taktą ir kritiką išsakyti labai konstruktyviai bei mokėti ją priimti.
 • šokti ne kaip du atskiri, bet kaip vienas žmogus. Kartą, per standarto treniruotę mano šokių partneris pasakė: “Žinai, tapti vienu yra pakankamai sunku”. Aš dar pridurčiau: sunku, bet tuo pačiu jautru, linksma, įdomu ir kartais isteriškai juokinga.
 • Mokaisi pažinti save. Tavo šokių partneris/-ė tampa tavo veidrodžiu, kuriame matai savo netobulumus, savo stipriąsias puses bei tai, ties kuo reikia padirbėti. Ir čia aš kalbu ne tik apie šokio technikas.

4. Tai vyriškumo ir moteriškumo mokykla

Netiesa, kad tik šokantys vyrai yra patys nuostabiausi ir vyriškiausi. Netiesa, kad tik šokančios moterys yra gražiausios ir moteriškiausios. Bet… į moteriškumą ir vyriškumą pramoginiai šokiai leidžia pažvelgti kaip į harmoningą, šių dviejų prigimčių atsiskleidimą. 1acebc28b9c70bfec750c3052e794552

Yra vyrų, kurie treniruotėse šoka tik su baltais marškiniais. Yra merginų, kurios standarto treniruotėse šoka tik su žemę siekiančiais sijonais. Yra šokių, kuriuose vyro vedimas lemia viską. Yra šokių, kuriuose merginos vaidmuo sukuria visą grožį.

Kiekvienas atlieka savo individualius žingsnius, kiekvienas išskleidžia savo unikalias emocijas ir niekas čia nekelia klausimo apie lygias ar nelygias teises. Tiesiog kuriame kartu 🙂

 

5. Treniruojama kūno laikysena

Tiesi kūno padėtis yra daugumos pramoginių šokių pagrindas, todėl nori to ar nenori, kuprą esi priverstas išsiteisinti. Pamenu, kad tik pradėjus šokti poroje sunkiausia buvo ne žingsnelius suvaikščioti, bet išlaikyti tiesią nugarą. Tiek aš, tiek ir tuometinis mano šokių partneris po minutės valso visiškai uždusę vėl sulinkdavome į kukį, nes taip buvo lengviau kvėpuoti… Toks jausmas, kad tam tikros raumenų grupės buvo užmigę, o plaučių tūris gerokai sumažėjęs…

Praėjus 6 metams jau nepamenu kada sunkiausia užduotis treniruotėje buvo kvėpavimas 🙂

Dabar šokdama dėl laikysenos dar gaunu pastabų, tačiau ne šokių aikštelėje žmonės mano laikyseną dažnai giria ir netgi sako, kad paaugau 🙂 Pasirodo po 6 metų treniruočių, apie tiesią nugarą einant gatve galvoti jau nebereikia!

6. Treniruočių metu sportuoji

Jei pirmą pusmetį treniruotėse šokdavau su tais pačiais drabužiais, kuriuos dėvėdavau tą dieną, tai vėliau šokti, pavyzdžiui, su džinsais pasidarė tiesiog nepatogu. Ilgainiui tiek aš, tiek ir mano grupės draugai pradėjome neštis treniruočių drabužius, įsigijome šokiams skirtus batelius, pasiimdavome vandens buteliukus, rankšluosčius, viena mergina netgi plaukų džiovintuvą atsinešdavo 🙂  Kodėl? Nes po treniruotės dažnai lieki permirkęs prakaitu.

Ar žinojote, kad pagal išnaudojamos energijos kiekį pramoginiai šokiai yra antroje vietoje. Pirmoje vietoje yra sniego kasimas, trečioje – boksas, o ketvirtoje – dviračiai. Tai man pasakė vienas sporto treneris. Sužinojęs, kad dar ir šoku, iškart pasiūlė naudoti energetinius papildus…

Kai sykį nuėjau į pažengusiųjų lygio salsos treniruotę (nes salsa man vis dar labai patinka), kaip man įprasta persirengiau ir nepraėjus nei pusei valandos – sušalau. Jaučiausi nei pašokusi nei pasportavusi, todėl kitą kartą atsinešiau megztinį ir nusiteikiau, kad dėl partnerių trūkumo gali teikti pastovyniuoti.

7. Išmokstama koordinuoti skirtingus kūno judesius

Norint kiek geriau įvaldyti  valso, tango, čia-čia-čia ar rumbos technikas yra reikalingas laikas. Kodėl? Pateikiu nedidelį sąrašiuką tų dalykų, apie kuriuos tenka galvoti šokant jau pažengusiųjų lygmenyje: žingsniai ir brėžiniai, galvos padėtis, laikysena, pėdų darbas, klubų darbas, šonkaulių darbas, rankų darbas, kontaktas poroje, pakilimai ir nusileidimai, atsispyrimas, pusiausvyra, greitis, staigumas, vedimas/partnerio klausymas, muzikalus šokio atlikimas ir kt….

Tik pradėjus šokti niekas neverčia to įsisąmoninti ir iš karto pradėti taikyti praktikoje. Visa tai ateina su laiku, tobulėjant ir išmokstant vis daugiau. Jei šį tekstą rašytų šokėjas profesionalas, jo/jos sąrašiukas tęstųsi per keliolika lapų 🙂

Sakysit per daug vargo ir per mažai pramogos? Atsakysiu, kad tai yra užsiėmimas atkakliems žmonėms, kurie vertina ne tiek greitai pasiekiamą rezultatą, kiek pačią kelionę link jo. Šiems žmonėms gerai atliktas šokis yra didžiausias malonumas ir atlygis.

8. Jei nori, gali dalyvauti šokių varžyboseto_miss_the_competition

Jei vieni šoka dėl paties šokio, malonumo ir sporto, tai kiti, kurių asmenybės yra veržlios ir aktyvios, jaučia poreikį sudalyvauti šokių varžybose. Bet kuris treneris tau pasakys, kad besiruošdamas varžyboms tobulėji sparčiausiai. Tad čia yra kiekvieno individualus apsisprendimas. Kartais tai tampa labai stipriu motyvu nepraleisti nei vienos treniruotės, siekti vis geresnio rezultato ir jausti malonumą šokti gerai 🙂

Kita vertus, varžybos yra vieta ir laikas kiekvienam (na greičiau kiekvienai) pasipuošti, apsivilkti superinę suknelę, pasidaryti makiažą ir tiesiog būti gražiai.

230911_10150197939148457_3180885_n9. Nuo aistros šokiui nepabėgsi…

Susitaikyk, ne visi tai supras. Nesididžiuoju tuo, bet tam, kad nepraleisčiau šokių treniruotės, esu kelis kartus anksčiau išėjusi iš draugų gimtadienių … Prieš pirmas varžybas su partneriu tango šokome stotelėje… O kiek kartų į stalą ar spintelę esu nusidaužusi koją ar ranką jau nesuskaičiuoju…

Pradėjęs šokti ir atidavęs šokiui savo kūną ir sielą jau negali grįžti atgal. Na, aplinkybės kartais priverčia, bet kaskart išgirdus TĄ melodiją, tampi bejėgis ir įsimylėjęs, nes šokis ima šokti tave 🙂

0,5. Kas šoka, tas žino

“Aistra šokiui traukia dėl keleto dalykų. Malonus pats šokis. Patinka tobulėti ir matyti to rezultatus per varžybas. Patinka varžytis, nugalėti. Tai taip pat yra ir kaip ir sportas – kūnui gerai. Tai ir bendravimas su sveiką priklausomybę šokiui turinčiais vadovu, šokių partnere, kitais šokėjais ir jiems prijaučiančiais tiek treniruočių, varžybų, tiek ir vakarėlių metu“. (Raimondas Guoga, šoka 7 metus)

Mes su Viktorija kartu šokame beveik 4 metus. Aš lygiai prieš tiek laiko ir atėjau pas Mindaugą sakydamas, kad noriu šokti ir ieškau poros. Kaip dabar atsimenu, kaip Mindaugas nuramino ir tvirtai pasakė, kad pora bus. Taip jis iš solo latino grupės pakvietė Viktoriją ir pasiūlė šokti kartu. Po metų, šokių ir Mindaugo dėka, su Viktorija tapome vyru ir žmona. Todėl mums su Viktorija “Aistra Šokiui” tai ne tik vieta pasišokti bet ir tikros aistros šokiams išreiškimo vieta, tai tikrų draugų būrys, kur vis norisi grįžti“. (Rolandas Lydekaitis)

“Aistra šokiui pavadinčiau  vieta, aplinka, emocijos, džiaugsmas, žmonių bendruomenė, kuriuos vienija bendras pomėgis šokti. Tikriausiai jau pats egzistavimo ir išlikimo laikotarpis – 11 metų, pasako daug daugiau žodžių, apie šį šokių klubą negu pati geriausia reklama ar vadyba. Nebus atstumtas, ar paliktas nuošalyje nei vienas, kuris norės šokti ir tobulėti šioje srityje, svarbu norėti. Nebus neįvertinti ir tie, kurie tiesiog ateis  gerai praleisti laiką,  pabendrauti su įvairiais žmonėmis, susirasti draugų, dalyvauti vakarėliuose, susibūrimuose. Dėmesys garantuotas kiekvienam individualiai ir visiems drauge. Aš atėjau pakviesta draugės, kuri ir yra mano besitęsiančios istorijos pradžia – ČIA. Dabar, viska įvertinus, galiu būti dėkinga jai, kad atėjau šokti čia, kur buvo suteikta galimybė, neskaičiuojant finansų, laiko ir kartų,  šokti , tobulėti, būti šokėja, būti šokių mokytoja ir būti „Aistra šokiui“ dalimi šioje aplinkoje ir už jos ribų. Tai buvo mano gyvenimo posūkis, kuris atvėrė man visiškai naujas duris į naują šokių stilistikos pasaulį. O buvo visko daug…ir džiaugsmo, ir sunkaus darbo, ir nusivylimų, nesusipratimų ir vėl laimingų akimirkų, neskaitant viso šito niekada nedingo noras šokti ir nebuvo iškilusi mintis, eiti kažkur kitur.. Manau, daug kas su manimi, galėtų  padėkoti šokių vadovui 🙂 (Ernesta Firavičiūtė, šoka 6 metus)

“Į klubą atėjau 2007 metų rugsėjį. Atėjau, nes turėjau begalinį troškimą vėl šokti. Didelė svajonė šokti, kuri sudužo vaikystėje tapo ranka pasiekiama, išvydus skelbimą universiteto skelbimo lentoje. Šiandieną, žiūrint į daugybę medalių, taurių ir diplomų tik su šypsena prisimenu apie kelis ilgus partnerio paieškų metus, nusivylimus ir neišsipildžiusius lūkesčius. Esu dėkinga savo partneriui Raimondui už kantrybę, palaikymą, lojalumą ir pastangas. Susiformavęs kolektyvas yra draugiškas ir atviras naujovėms. Kiekvienas naujas narys gali drąsiai dalintis savo mintimis ir jis bus išklausytas, kiekvienas norintis išgirsti patarimą – jį gaus. Ačiū visiems kartu ir kiekvienam atskirai už jausmą „vienas už visus- visi už vieną“.  Kad ir kaip gali nuskambėti keistai, emocinis, dvasinis ir intelektualinis ryšys yra ta nematoma jėga, kuri riša žmones užsiimančius ta pačia fizine veikla – sportiniais šokiais. Viso to priešakyje – vadovas, kurio charizma ir geranoriškas bendradarbiavimas sukūrė draugiškumu paremtą šeimą, kurioje visiems gera. Linkiu ilgų gyvavimo metų!” (Roberta Savitė, šoka 7 metus)

“Yra nemažai klubų turinčių dideles ir gražias sales, garsius vadovus, tačiau “Aistra šokiui” – ypatingas. Ne ne, ne klubas ypatingas, veikiau žmonės, kurie sukasi jame, o stipriausiai už visus sukasi Mindaugas. Jis tikra siela, sugeba suburti, paskatinti, pagirti, įtraukti ir pamatyti, ko mums reikia. Manau, vieniems tai hobis, kitiems smagus lako praleidimas, tretiems gyvenimas ir aistra! Visi randa kažką sau. Aistra šokiui tikras šiltas kolektyvas su Mindaugu priešaky! Tegul dega ši aistra 😉 ” (Gediminas Mikšys, šoka 2 metus)

“Klube esu nuo 2008 metų pavasario… Apie jį sužinojau iš savo bendradarbės, kuri ir buvo viena pirmųjų mano šokių partnerių (atvirai kalbant, pirmoji šokių partnerė buvo mano darbo vadovė, su kuria pašokom pirmą ir paskutinę treniruotę, o paskui dėl abiejų užimtumo (o gal dėl mano begalinio nerangumo bei nesigaudymo nei muzikos ritme, nei šokio žingsnyje) kartu daugiau nebesustojome į porą). Bet aistra šokiui vis dėlto atvedė mane į Aistrą šokiui. Kai dabar pagalvoju, reikėjo nemažai iškęsti saviniekos, nuolankiai išklausyti pamokymų tiek iš partnerės, tiek iš trenerio, tiek iš likimo bendražygių, su kuriais atsiradome tame pačiame kelyje link savęs atskleidimo mene, link muzikos pažinimo kitaip, link kontakto jaudulio ir judesio jėgos atpažinimo. Vis dėlto turėjo sudužti daug iliuzijų ir jų vietoje iš naujo kūrėsi kitos, kol žingsnis po žingsnio, treniruotė po treniruotės, sezonas po sezono vis geryn ir geryn supratau ir šokį, ir aistrą, ir save. Bet kuriuo atveju visa tai nublanksta prieš tą neįtikėtiną nuotykį, pradėtą su pirmuoju valso ar tango žingsniu, surastą kasdieniniame buvime kartu, įsimintinuose arbatos pagėrimuose ar vakarėlių šėlsme, ruošimesi varžyboms, kovose per jas, nepamirštamose kelionėse, sutikime naujų žmonių, įgijime sau artimų draugų ir įspūdinguose pasirodymuose, kur dviems minutėms tampi mega-žvaigžde. Tas nuotykis lieka amžiams fotografijoje ir širdyje. Visa tai per aistrą šokiui ar dėl aistros šokiui bei stipraus tikėjimo savyje.

P.S. Na, o kaip Aistra šokiui pakeitė mano gyvenimą praktiškai, skaitykite Rolando Lydekaičio istoriją  🙂 ” (Darius Jazepčikas, su klubu draugauja 6 metus)

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *